03-09 Kasım Organ Bağış Haftası
08 Kasım 2019

Organ bağışı, bir insanınorganlarının bir kısmının veyatamamının, henüz sağlıklı iken, Uzman hekimlerin kararı ile beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından başka insanlara hayat vermek üzere bağışlanmasıdır.

Organ nakli tanım olarak; tedavisi olanaklı olmayan hastalıklar nedeniyle görevini yerine getiremeyecek derecede hasar gören, hatta bedene zararlı duruma gelen organların yenisi ve sağlamı ile değiştirilmesidir. İleri derecede kalp, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan bazı hastaların tedavileri ancak organ nakli ile mümkün olabilmektedir.

Ülke ekonomisi ve işgücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumakta olup organ nakli bekleyen hasta sayımız gün geçtikçe artmaktadır.

18 yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir. Organ bağışı yapmak isteyen kişiler İl Sağlık Müdürlüğüne, hastanelere, organ nakli yapan merkezlere ve Bakanlığımızca kurulan E-Nabız sistemine başvuru yaparak organlarını bağışlayabilirler. Organ bağışında bulunan kişilere organ bağışı kartı verilir ve organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını üzerinde taşıması ve aile bireylerini haberdar etmesi çok önemlidir.

Ülkemiz organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahiptir. En önemli sorunumuz ise kadavra bağış oranlarındaki yetersizliktir. 2018 verilerine göre bu güne kadar canlıdan yapılan nakil sayısı tüm nakillerin %80 i iken kadavra nakiller sadece %20 dir.

İlimizde yapığımız çalışmalarla, okul eğitimlerimiz kurduğumuz standlar ile birlikte insanların bilinç düzeyini arttırma çalışmalarımız devam etmektedir. Amacımız organ bağışı konusunda toplum bilincini oluşturmak, tüm kesimlerin konuya ilgisini arttırmaktır.

Ülkemizde binlerce hasta organ beklerken ölümle yaşam arasındaki hayata umutla tutunmaya çalışmaktadır. Organ bağışı konusunda toplum olarak hassasiyet göstermeli organ nakli gerektiren hastalıkların bizim ve sevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız.

Bu konuda duyarlı davranmak hepimizin toplumsal sorumluluğudur. İlimizde bu güne kadar hayatlarını kaybeden, organlarını bağışlayan vatandaşları rahmetle anarken, ailelerini de yaptıkları bu ulvi görevden dolayı minnetlerimizi sunuyoruz.

Organ bağışı haftası kapsamında, 04-08.11.2019 tarihlerinde, Edirne İl Sağlık Müdürlüğü olarak ortaokul, lise, üniversite ve cezaevlerinde organ bağışı hakkında eğitim verilmiş; 06.11.2019 tarihinde Margi Outlet’ te stant çalışması yapılmıştır.

08.11.2019 Cuma günü, saat 11:00’ de, Erasta AVM’ de organ nakli ve bağışı konusunda açacağımız standa tüm halkımızı davet ediyoruz. 

  • 1.JPG
  • 2.JPG
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpeg
  • 7.jpeg
  • 8.jpeg