Eylül Ayı Eğitim Çalışmalarımız
22 Ekim 2018

İntiharı Önlenme Halk Eğitimi

Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası İntiharı Önleme Derneğinin bir girişimi olarak 2003 yılından bu yana dünyada intihar olgusu konusunda farkındalık yaratmak amacıyla 10 Eylül tarihini Dünya İntiharı Önleme Günü olarak ilan etmiştir. Bu kapsamda Merkez Toplum Sağlığı Merkezi olarak 12.09.2018 tarihinde Merkez Toplum Sağlığı Merkezinde görevli Psikolog Hande ALDEMİR ve Sosyal Çalışmacı Melike KILIÇ tarafından İl Göç İdaresine bağlı Geri Gönderme Merkezinde görev yapmakta olan 23 Güvenlik Görevlisine İntiharı Önleme konulu halk eğitimi verilmiştir.

İntihar konusunda riskli bir grubu oluşturan göçmen ve sığınmacılarla birebir temas halinde olan güvenlik görevlilerine yönelik “İntiharı Önleme” konusunda farkındalık eğitimi iki oturum şeklinde gerçekleştirilmiştir. Eğitimde; İntihar ve psikiyatrik bozukluklar, fiziksel hastalık ve intihar ilişkisi, sosyo-demografik ve çevresel faktörler, intiharın belirtileri ve bu kişilerin tespiti, intihar durumunda bireye yaklaşım ve intihar eden bireyin uygun hizmet modellerine yönlendirilmesi başlıklarına değinilmiştir.

 • 1.jpg

Anne Sütü Ve Emzirme Eğitimi

18.09.2018   tarihinde Halk Sağlığı Başkanlığı Eğitim Salonun Hizmet İçi Eğitim kapsamın da;  Toplum Sağlığı Merkezimize bağlı birimlerde görev yapan Doktor, Ebe ve Hemşireye ''Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı'' konulu eğitim Ebe Emine PEHLİVAN tarafından  verilmiştir.

 • 2a.jpg
 • 2.jpg

15 Eylül Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Günü Etkinlikleri

Türkiye'de prostat kanserinin görülme sıklığı erkeklerde akciğer kanserinden sonra ikinci sırada olması ve erken tanı ve tarama yöntemlerinin yeterince farkında olunmaması nedeniyle Halk Sağlığı Başkanlığı’na bağlı Merkez toplum Sağlığı Merkezi KETEM Birimi 15 Eylül Dünya Prostat Günü farkındalık oluşturmak amacıyla; KETEM Birim Sorumlu Hekimi Dr. Meltem SÖZER YAVUZ ile Sultan I. Murat Devlet Hastanesinde görevli Üroloji Uzmanı Dr. Caner DOĞAN, 10 Eylül 2018 tarihinde Edirne Televizyonunda Prostat kanserinde bilinmesi gerekenler, erken tanı ve tarama yöntemleri hakkında televizyon programı yapılmış Aile Hekimliklerinin ekranlarında yayınlanması sağlanmıştır. Ayrıca yerel basına 15 Eylül Dünya Prostat Günü Basın Bülteni dağıtılmıştır.

Aynı zamanda Edirne’nin en yoğun olan Saraçlar Caddesinde 17.09.2018 tarihinde 13:30-16:30 saatleri arasında Sağlıklı yaşam aracında kamu spotlarımız yayınlanarak Stant kurulmuş afiş ve broşür dağıtılarak farkındalık oluşturulmuştur. 

 • 3b.JPG
 • 3a.JPG
 • 3.JPG

Eylül  Ayı Gebe Bilgilendirme Sınıfı Eğitimi

19.09.2018   tarihinde  Toplum Sağlığı Merkezimize bağlı Edirne Selimiye Sağlıklı Hayat Merkezinde EYLÜL ayında düzenlenen Gebe  Bilgilendirme Sınıfı kapsamında;  Merkezimiz ÇEKÜS Biriminde görevli Ebe Sabriye BERBER, Ebe Emine PEHLİVAN,Diyetisyen Merve DEĞİRMENCİ  ve Psikolog Hande ALDEMİR tarafından eğitim düzenlenmiştir

 • 4a.jpg
 • 4.jpg

KETEM ve SAHAM’ın İşleyişi Mtsm Ve Halk Sağlığı Başkanlığı Eğitimleri

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü; Merkez İlçe Toplum Sağlığı Merkezi’ne bağlı KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) Birimi Sorumlu Hekimi Dr. Meltem SÖZER YAVUZ 13.09.2018 tarihinde Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’na ve Merkez İlçe Toplum Sağlığı Merkezi personellerine yönelik “Kanser, Kanserin nedenleri, Kanserden korunma yöntemleri Erken Teşhisin önemi, kanserin önlenebilir bir hastalık olduğu ve KETEM de yapılan taramalar” hakkında eğitim vermiştir. Ayrıca bilgilendirme broşürleri dağıtarak tüm bayanları taramalarını yaptırmaları için KETEM’e davet etmiştir.

SAHAM (Sağlıklı Hayat Merkezi) Sorumlu Hekimi Dr.Can Behzat DEMİRKAN, SAHAM'ın İşleyişi ve yapılan faaliyetler hakkında bilgilendirme eğitimi vermiştir.

 • 5.png

KETEM ve SAHAM’ın İşleyişi İl Sağlık Müdürlüğü Ve Saham Eğitimleri

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü; Merkez İlçe Toplum Sağlığı Merkezi’ne bağlı KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) Birimi Sorumlu Hekimi Dr. Meltem SÖZER YAVUZ 20.09.2018 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğü (TOKİ) ve Sağlıklı Hayat Merkezi personellerine yönelik “Kanser, Kanserin nedenleri, Kanserden korunma yöntemleri Erken Teşhisin önemi, kanserin önlenebilir bir hastalık olduğu ve KETEM de yapılan taramalar” hakkında eğitim vermiştir. Ayrıca bilgilendirme broşürleri dağıtarak tüm bayanları taramalarını yaptırmaları için KETEM’e davet etmiştir.

SAHAM Sorumlu Hekimi Dr.Can Behzat DEMİRKAN SAHAM'ın İşleyişi ve yapılan faaliyetler hakkında bilgilendirme eğitimi vermiştir.

 • 6.png

KETEM Ve SAHAM’ın İşleyişi Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Eğitimi

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü; Merkez İlçe Toplum Sağlığı Merkezi’ne bağlı KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) Birimi Sorumlu Hekimi Dr. Meltem SÖZER YAVUZ 20.09.2018 tarihinde Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi personellerine yönelik Kanser, Kanserin nedenleri, Kanserden korunma yöntemleri Erken Teşhisin önemi, kanserin önlenebilir bir hastalık olduğu ve KETEM de yapılan taramalar hakkında eğitim vermiştir. Ayrıca bilgilendirme broşürleri dağıtarak tüm bayanları taramalarını yaptırmaları için KETEM’e davet etmiştir.

SAHAM Sorumlu Hekimi Dr.Can Behzat DEMİRKAN SAHAM'ın İşleyişi ve yapılan faaliyetler hakkında bilgilendirme eğitimi vermiştir.

 • 7.png