Edirne İl Sağlık Müdürlüğü Engelli Dernekleri İle Buluştu
13 Aralık 2018

Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz KALKAN’ın daveti üzerine Müdürlük toplantı salonunda; İlimiz merkezde faaliyet gösteren engelli dernekleri ile bir toplantı gerçekleştirildi. İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz KALKAN, Personel ve Destek Hizmetleri Başkanı Yunus YİĞİT ve Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Op. Dr. Ali KAYA’nın da katılım gösterdiği toplantıya Edirne Otizm Derneği adına Mustafa ÇAKIRLAR, Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği adına Müesser YOLALMAZ, Şaban ATASEVEN, Edirne Bedensel Engelliler ve Ailelerini Koruma Yardımlaşma Derneği adına Dilek ÖNER, Trakya Roman ve Engelliler Derneği adına Gizem ARI, Dünyam Zihin Engelliler Derneği Yetiştirme ve Koruma Derneği adına Sedef DURNA, Edirne Sağırlar Spor Kültür ve Aileleri Dayanışma Derneği adına Mustafa ŞİMŞEK ve işaret dili tercümanı Özgen İLGÜN BALKAN’ın katıldığı toplantı 05 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirildi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz KALKAN açılış konuşmasında “Sağlık tanımına baktığımız zaman ki bu Dünya Sağlık Örgütünün tanımıdır ve tüm dünyada bu şekilde ifade edilir “yalnızca hastalık ya da sakatlık durumunun olmayışı değil, ruhen, bedenen ve sosyal yönden tam bir iyilik halinde olmak” denilmektedir. Yani engellilik durumunda yapılacak hemen tüm işler bizi de ilgilendirmekte. Birebir sağlıkla ilgili durumlardan tutunda ruhsal desteğe, sosyal olanakların desteklenmesine kadar. Çünkü hepsi birlikte kişiye sunulamıyorsa sağlıktan da bahsetmek mümkün olmuyor. Biz Bakanlığımızın belirlediği standartlar çerçevesinde engellilerin sağlık hizmetlerine erişimleri için gerekli çalışmaları yürütüyoruz. Bunun yanında projelerle, farklı çalışmalarla yine bu alanda çabalarımız sürüyor. Ancak önemli olan sizler ne yaşıyorsunuz? Zorluklar var mıdır? Varsa nelerdir? İstekler var mıdır? Varsa biz ne yapabiliriz.” İfadelerine yer verdi. Sonrasında tüm temsilciler söz alarak sağlık hizmetlerine erişim konusunda beklenti, istek ve önerilerini dile getirdiler.

           Konu ile ilgili çalışmaların titizlikle yürütüleceği sözünü veren Dr. Ali Cengiz KALKAN “Bundan sonra bu toplantıları yılda dört kez olmak üzere üç ayda bir gerçekleştirelim. Sorunların erken tespiti ve hızla çözüme kavuşması için bunun yararlı olacağını düşünüyorum. Değerli katılımlarınız için teşekkür ediyorum” dedi. 

  • FOTOĞRAF 1.jpeg
  • FOTOĞRAF 2.jpeg