Toplum Ruh Sağlığı Merkezi İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
31 Ocak 2019

2011 yılında yürürlüğe giren Ulusal Ruh Sağlığı Eylem Planı hedeflerinden biri ağır ruhsal bozukluğu olan bireyler için toplum temelli ruh sağlığı hizmetleri modeline geçmek olup; bu amaçla Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri (TRSM) kurulmuştur.

TRSM’ler bölgesindeki ağır ruhsal bozukluğu olan hastaların (şizofreni ve benzeri psikotik bozukluklar ile duygudurum bozuklukları) ve ailelerin bilgilendirildiği, hastanın ayaktan tedavisinin yapıldığı ve takip edildiği; rehabilitasyon, psikoeğitim, iş-uğraş terapisi, grup veya bireysel terapi gibi yöntemler kullanılarak hastanın toplum içinde yaşama becerilerinin artırılmasını hedefleyen, psikiyatri klinikleri ile ilişki içinde çalışan birimler olarak planlanmıştır. Toplum ruh sağlığı merkezleri, hizmetlerin etkin bir şekilde sunulabilmesi açısından ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde faaliyetlerini yürütmekte olup; bu amaçla düzenli olarak ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katıldığı İl Koordinasyon Kurulu toplantıları gerçekleştirilmektedir.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Edirne Toplum Ruh Sağlığı Merkezinin hizmetlerini etkin şekilde sunabilmesi ve ilgili kurum ve kuruluşların işbirliğinin sağlanması amacıyla oluşturulan İl Koordinasyon Kurulu 31 Ocak 2019 Perşembe günü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr.Selma HEVES YILMAZ başkanlığında İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı toplantı salonunda toplanmıştır.

Toplantıya; Edirne Belediyesi Başkan Yard.Dr.Ertuğrul TANRIKULU, İl Sağlık Müdürlüğünden Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yard. Dr.Onur ÇAKAR, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yard. Uzm.Dr.Eyüp KAHYA, Şube Müdürü Yıldıray ÇETİNTAŞ, Edirne TRSM Sorumlu Hekimi Uzm.Dr.Mustafa BAYRAKTUTAN, Keşan TRSM Sorumlu Hekimi Uzm.Dr.Ertuğrul ÇEKİÇ, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yard. Sebahattin BİLGİÇ, Çalışma ve İş Kurumu Şube Müdürü Mehmet Özgür BAŞARAN, İl Sağlık Müdürlüğünden Dr.Netice DAĞLAR, Sosyal Çalışmacı Şevki KIZILKAYA ve Psikolog Çiğdem KAZANÇ GERE, İl Müftülüğünden ADRB Koordinatör Vaizi Emine AYER, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Koordinatör Öğretmen Sinem SÖĞÜT, Belediye Başkanlığından Hemşire İnci ÖZER, İl Jandarma Komutanlığından J.Sağ.Atğm.Saffet YILMAZ katılmıştır.

  • _DSC7507.JPG
  • _DSC7509.JPG
  • _DSC7511.JPG
  • _DSC7512.JPG
  • _DSC7513.JPG
  • _DSC7514.JPG
  • _DSC7515.JPG