8. Uluslararası Aile Hekimliği Kongresi Düzenlendi
16 Mayıs 2019


Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı ev sahipliğinde geleneksel olarak düzenlenen “8. Uluslararası Trakya Aile Hekimliği Kongresi” gerçekleştirildi.

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonu’nda düzenlenen basın toplantısının ardından Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen kongre açılışına Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz KALKAN, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan TABAKOĞLU, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer DEMİR, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kemal ÖZDEMİR, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat ÜSTÜNDAĞ, Dünya Aile Hekimleri Birliği (WONCA) Avrupa Seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Mehmet UNGAN, Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği Başkanı Prof. Dr. Esra SAATÇİ, Yunanistan Genel Pratisyenler Birliği (ELEGEIA) Başkanı Bodosakis MERKOURİS, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı ve Türkiye Aile Hekimliği Yeterlilik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamdi Nezih DAĞDEVİREN, Türkiye ve yurt dışından çok sayıda uzman hekim katıldı.

Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, anne karnında başlayan yaşamın son demlerine kadar olan süreçte insanlara aile hekimlerinin dokunduğunu söyleyerek “Hastalıkların başlangıç aşamasında tanınmaları zor ama tedavileri kolaydır. Fakat ilerledikten sonra tanınmaları kolay ama tedavileri de çok zor olmaktadır. Bu noktada aile hekimlerimiz büyük önem teşkil etmektedir. Bu yüzden koruyucu sağlık hizmetlerimiz, tedavi edici ve rehabilite edici sağlık hizmetlerimiz bütüncül bir yaklaşımla aile hekimlerimizin nezaretinde gerçekleşmektedir. 2005 yılında Düzce’de pilot uygulama olarak başlayan aile hekimliği, en kısa sürede uygulamaya geçirilerek 2006 yılında Edirne’de de başlamıştır. Özellikle Edirne’de bu anlamda Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı bu alanda öncülük yapmakta, bizlere ışık olmakta, sahada karşılaştığımız sıkıntıları atlatma konusunda çalışmalarıyla bizleri beslemektedir. Eğer bu çalışmalar olmazsa bizler sahada yetersiz kalacağız.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından kongrede Türkiye ve 5 farklı ülkeden katılım gösteren 300’ün üzerinde alanında uzman hekim, akademisyen ve akademisyen adayları “Birey ve ailenin yaşam tarzını yönetebilmek” “Ailenin hekimi olmak” “Aile hekimliği uzmanı yetiştirmek” konu başlıklı oturumlarda çalışmalarını paylaştılar.

  • _DSC9788.JPG
  • _DSC9792.JPG
  • _DSC9769.JPG
  • _DSC9767.JPG
  • _DSC9765.JPG
  • _DSC9800.JPG