Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz KALKAN’ın Evde Sağlık Hizmeti Alan Hastalara Bayram Ziyareti
09 Ağustos 2019

Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz KALKAN evde sağlık hizmetlerinden faydalanan hastaları Kurban Bayramı sebebiyle evlerinde ziyaret etti.

Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz KALKAN ve Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı  Uz.Dr. Ali KAYA İl Koordinatörlüğü Hemşiresi Filiz GÜLER Evde Sağlık Hizmetleri Birimine kayıtlı Yıldırım Beyazıt Mahallesinde ikamet eden R.D. ve eşi H.D. , Medrese Ali Bey Mahallesinden ikamet eden İ.A. ve Nişancıpaşa Mahallesinde ikamete eden S.K. isimli hastalarımızı evlerinde ziyaret ederek Kurban Bayramlarını kutladılar  ve  geçmiş olsun dileklerinde bulundular.

Hasta ve hasta yakınlarının istek ve taleplerini dinleyen İl Sağlık Müdürümüz ziyaret sonrası yaptığı açıklamada; “Evde Sağlık Hizmetleri kapasitemizi %20 arttırılarak yatağa ve eve bağımlı daha fazla vatandaşımıza ulaşmayı hedefliyoruz. Evde Sağlık Hizmetleri tarafından 2018 yılında il geneli toplam 7115 hastaya ulaşılmıştır. 2019 yılı ilk 6 (altı) ayı toplam 2289 hastaya 8537 ziyaret gerçekleştirilmiştir. Evde sağlık hizmetleri birimlerimiz tarafından verilen hizmetin kalitesinin ve verimliliğinin değerlendirerek dokunabildiğimiz yüreklerin duygularını paylaşıyoruz. Evde Sağlık Hizmeti uygulamasının faal olduğu sürece hizmet sunumumuz büyüyerek sürekliliği sağlanacaktır. Evde Sağlık Hizmetleri Biriminin görevi hastalığın teşhisini koymaktan ziyade daha önce ilgili dal uzman tabiplerince konulmuş olan tanı ve planlanan tedavi çerçevesinde kişinin bulunduğu ev ortamında; muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin verilmesi,  hastanın ve ailesinin evde bakım sürecinde üstlenebilecekleri görevler,  hastalık ve bakım süreçleri ile ilgili bilgilendirilmesi ve hastalığı ile alakalı evde kullanımı gerektiren tıbbi cihaz ve ekipmanların doğru ve uygun koşullarda kullanılması konusunda eğitim ve danışmanlık gibi hizmetlerin verilmesini kapsadığını söyledi. Bu hizmetlerden hastalığı nedeniyle yatağa bağımlı hastaların yararlanabildiğini anlatan İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz KALKAN, yönetici ekibi ile birlikte sorunları yerinde tespit etmek, hastalarımıza sağlık ve sosyal açıdan destek olabilmek için ilimizde sistemimize kayıtlı hastaların tamamına planlanan ziyaretlerin  2019 yıl sonuna tamamlanacağını, çalışmaların halen devam ettiğini ifade etmiştir. Evde Sağlık Hizmeti almak isteyen hasta ve yakınlarımız 444 3833 numaralı Evde Sağlık Hizmetleri Ulusal Çağrı Merkezi’ni arayarak başvuru yapabilir. Çağrı merkezi hastanın bilgilerini aldıktan sonra ilgili koordinasyon merkezine yönlendirme yapar. Yönlendirmeden sonra Evde Sağlık Hizmetleri Birimi hastayı 24 saat içinde evinde ziyaret eder, hastanın evde sağlık hizmetleri kapsamına alınıp alınmayacağına karar verir.” dedi.

  • 1.jpeg
  • 2.jpeg