T.Ü.Sağlık Bilimleri Fakültesinde Emzirme Haftası Nedeniyle Bilgilendirme Eğitimi Düzenlendi
10 Ekim 2019

Sağlık, bir toplumun gelişmesini ve kalkınmasını belirleyen en önemli unsurların başında gelmektedir. Beslenme bozuklukları, gastroenteritler ve alt solunum yolu hastalıklarından korunmada anne sütü ile beslenmenin önemi çok büyüktür. Beslenme yetersizliklerinin önlenmesi için atılması gereken ilk adım, anne sütüdür. Bakanlığımız tarafından bu amaçla 1991 yılından beri “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları” programı yürütülmektedir. Bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6.aydan sonra uygun besinlerle beraber, emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar devam ettirilmesi ve bu şekilde tüm bebeklerin yaşama sağlıklı başlaması temel amacımızdır. Emzirme, annelerde meme kanseri, yumurtalık kanseri, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gelişme riskini de azaltmaktadır.

1-7 Ekim Emzirme Haftası kapsamında; İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımızca, Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencilerine “Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi” konusunda bilgilendirme ve farkındalık eğitimi düzenlenmiştir.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr.Selma HEVES YILMAZ’ın açılış ve selamlama konuşmalarıyla başlayan eğitim programına Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof.Dr.Özgül EROL, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr.Onur ÇAKAR, Şube Müdürü Yıldıray ÇETİNTAŞ ve Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Uz.Dr.Esin SEÇGİN SAYHAN da katılmışlardır. Eğitim, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Merkez Toplum Sağlığı Merkezinde görevli Uz.Dr.Aylin ASA AFYONCU tarafından verilmiştir.

  • IMG_5344.JPG
  • IMG_5347.JPG
  • IMG_5351.JPG
  • IMG_5355.JPG
  • WhatsApp Image 2019-10-07 at 12.19.33 (1).jpeg
  • WhatsApp Image 2019-10-07 at 12.19.34 (1).jpeg
  • WhatsApp Image 2019-10-07 at 12.19.34.jpeg