Ketem
08 Kasım 2019

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

KETEM

(Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi)

Kanser, dünyada ve ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi olan kanser, toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Bunun yanı sıra kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen önemin de giderek artmasına yol açmıştır.

Sağlık Bakanlığı 81 İlde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerini (KETEM) kurmuştur. İlimizde de, il merkezimizde ve Keşan ilçemizde KETEM birimlerimiz bulunmakta ve halkımıza hizmet vermektedir. KETEM Birimlerimizde Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kanser Daire Başkanlığınca oluşturulan politikalar doğrultusunda meme, rahim ağzı ve kolorektal kanserler ile ilgili tarama programları yürütülmektedir.

Kanser tarama programları kadınlarda 30 erkeklerde 50 yaşında başlamaktadır.

30-65 yaş arası her kadın 5 yılda bir rahim ağzı kanseri,

40-69 yaş arası her kadın 2 yılda bir meme kanseri,

50-70 arası her kadın ve erkek 2 yılda bir bağırsak kanseri taramalarını yaptırmalıdır.

Tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilen bu taramaları yaptırmaları için uygun yaş aralığındaki bütün vatandaşlarımızı KETEM Birimlerimize ve aile sağlığı merkezlerimize bekliyoruz.

İLİMİZDEKİ KETEM BİRİMLERİ

KETEM BİRİMİ

TELEFON NO

ADRES

Edirne Merkez KETEM

(0284) 214 87 76

Şükrüpaşa Mah. Atatürk Cad. Eski Selimiye Devlet Hastanesi Binası Carrefour Karşısı

Keşan KETEM

(0284) 714 11 63

İspat Cami Mah. Kurtuluş Cad.