KETEM Sağlık Durağımızın Açılışı Yapıldı
05 Şubat 2020

4 Şubat Dünya Kanser Günü etkinlikleri kapsamında; kanser hastalıklarının erken teşhisine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla Edirne İl Sağlık Müdürlüğü ve Edirne Belediye Başkanlığı işbirliğinde hayata geçirilen KETEM Sağlık Durağının açılışı yapıldı.

KETEM’in de içinde bulunduğu Edirne İl Sağlık Müdürlüğü Ek Hizmet binası önünde yer alan durak, kanser hastalıklarının erken teşhisine dikkat çekmek ve bu amaçla farkındalık oluşturmak amacıyla KETEM Sağlık durağına dönüştürüldü. 4 Şubat Dünya Kanser Gününde düzenlenen açılış törenine Vali Yardımcısı Ali UYSAL, Belediye Başkan Yardımcısı Yaver TETİK, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Ahmet Hamdi ZAFER, İl Sağlık Müdürü Dr.Ali  Cengiz KALKAN, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr.Selma HEVES YILMAZ, Şube Müdürü Yıldıray ÇETİNTAŞ, Merkez TSM Başkanı Uz.Dr.Esin Seçgin SAYHAN, İl Sağlık Müdürlüğü personeli  ve basın mensupları katılmışlardır.

Açılışta konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz KALKAN; "Edirne Valiliği, Edirne Belediye Başkanlığı ortaklığında kanser farkındalığını arttırıcı bir eyleme imza attık. 4 Şubat Dünya Kanser Günü 2005 yılından bu yana biz de uluslararası kanser kontrol Cemiyeti ile beraber bugünü kanserle mücadelede farkındalık eylemleri yapma günü olarak kutluyoruz. Bir durağımızı kıymetli Edirnelilerimizin gelip geçerken yollarının üzerindeki önemli bir durağımızı bu amaca tahsis ettik. Belediye Başkanımıza, yardımcılarına, belediyemize çok teşekkür ediyoruz. Amacımız dünyada ve ülkemizde ölüm sebepleri arasında ikinci sırada yer alan kanser ölümlerinden kaçınabilmemiz için neler yapmamız gerektiği konusunda her fırsatta bilgi paylaşımını arttırmak. Bu kadar ciddi bir hastalık olan ve ölüme sebebiyet sıralamasında tüm ölümler içinde ikinci sırada yer alan kanser aynı zamanda yüzde 30 ile 50 arasında risk faktörlerinden kaçınarak engellenebilecek önlenebilecek bir hastalık durumundadır. Bu konuda toplum olarak tüm kurum ve kuruluşlarımızla halkımızı doğru bilinçlendirme yolunda gayret edersek bu hastalığını hepimizi korkutacak bir hastalık olmaktan öteleyebileceğiz. Kanser Eğitim ve Teşhis Merkezimiz de (KETEM) bu yönde çalışmaların öncülüğünü yapmaktadır" diye konuştu.

T.Ü Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi ZAFER’de kanser farkındalığını arttırıcı çalışma için emeği geçenleri kutladı ve "Bu farkındalık için Valimize, Belediye Başkanımıza, İl Sağlık Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Sağlık açısından çok önemli bir duyarlılık. Hayırlısı olsun." dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Yaver TETİK gerekli tüm bilgi paylaşımını İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz KALKAN’ ın yaptığını belirtti ve "Bu farkındalık için emeği geçenleri kutluyorum” diye konuştu.

Vali Yardımcımız Ali UYSAL, böyle bir farkındalık oluşturduğu için İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan ve ekibine, Belediye Başkanına, Rektörlüğe teşekkür etti. 

  • _DSC0685.JPG
  • _DSC0689.JPG
  • _DSC0696.JPG
  • _DSC0698.JPG
  • _DSC0699.JPG
  • _DSC0703.JPG