İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Mustafa İshak YILDIRIM’dan Bayram Uyarıları
30 Temmuz 2020

Dini bayramların, tüm aile bireylerini bir araya toplayan, sevgi ve mutluluğun göstergesi olarak simgelenen geniş sofraların kurulduğu günler olduğuna işaret eden Edirne İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Mustafa İshak YILDIRIM; Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan Covid-19 salgınından dolayı bu bayram alışkanlıklarımıza ara verilmesi, gerek kurban pazarlarında gerekse bayram günlerinde mümkün olduğu kadar kalabalık ortamlar oluşturmaktan uzak durulması, bayram vesilesi ile vakaların artmasının önüne geçmek için sevdiklerimizle daha çok telefonla bayramlaşmanın tercih edilmesi, bir arada bulunulması zorunlu olduğu durumlarda mümkün olduğu kadar yakın temasta bulunmamaya özen gösterilmesi, temizlik, maske ve mesafe kurallarına titizlikle uyulması gerektiği hususlarında, çağrıda bulundu.

“Bayramda beslenmede aşırıya kaçmayın”

Kurban Bayramı’nda, bayram geleneklerimizden olan tatlı, şeker tüketimine ek olarak kırmızı et tüketiminin miktar ve sıklığının arttığını belirten YILDIRIM; obezite, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve diyabet (şeker hastalığı) hastalığı olan kişilerin beslenmelerine özellikle dikkat etmelerini, sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılması için alınması gereken önlemlerin herkes için geçerli olduğunun unutulmayıp her zaman özen gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Yağlı etlerin, doymuş yağ ve kolesterol içeriğinin daha yüksek olduğunun altını çizen YILDIRIM, şöyle devam etti: “Kalp-damar hastalığı, şeker ve yüksek tansiyon gibi kronik hastalığı olan vatandaşlarımız, Kurban Bayramında yağsız veya az yağlı etler tercih etmeli ancak aşırı tüketmemeli ve etin yanında sebze alımını ihmal etmemelidir. Bayram süresince herkes tarafından sıvı gıda alımına dikkat edilmeli, hamur işi tatlılardan ziyade sütlü tatlılar ve tatlı ikramının yanında da gazlı içecekler değil ayran, ev yapımı az şekerli meyve suları gibi içecekler tercih edilmelidir.”

Halkımızın yeni tip koronavirüse karşı tedbirleri elden bırakmadan, sağlıklı ve huzurlu bir bayram geçirmeleri temennisinde bulunan Uzm. Dr. Mustafa İshak YILDIRIM, “Başta bayram dolayısıyla yoğun mesai harcayacak olan sağlık çalışanları olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Kurban Bayramını kutlar hastalarımıza acil şifalar dilerim” dedi.