İl Sağlık Müdürümüzden Covid-19 Pozitif Ve Temaslı Kişiler İçin Evde İzlem Önerileri
28 Ağustos 2020

Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak YILDIRIM, hekim tarafından evde izlem önerilen COVİD-19 hasta ve temaslıları için Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan kurallara uyulmasının hastalıkla mücadelede ve virüs bulaşının yayılmasını önlemede çok önemli olduğunu belirterek, söz konusu kaideleri tekrar vurguladı.

COVİD-19 POZİTİF VE TEMASLI KİŞİLER İÇİN EVDE İZLEM ÖNERİLERİ:

·         Hekiminiz evde alacağınız tedavinizi düzenleyecek ve düzenli aralıklar ile iletişim kurarak sizi takip edecektir.

·         Hekiminizin önerdiği şekilde ilaçlarınızı düzenli olarak aynı saatlerde alın.

·         Evde COVİD-19 hastalığında sık görülen belirtiler; ateş, öksürük, baş ağrısı veya boğaz ağrısı, kas/eklem ağrısı ve ishaldir.

·         Evde tedavi süresince; yüksek ateşin düşmemesi, solunum sıkıntısı veya nefes darlığı gelişmesi, sıvı alımı veya beslenmenin ciddi şekilde bozulması durumlarında vakit kaybetmeden hekiminize haber verin, hekiminizin gerekli görmesi halinde tedaviniz hastanede devam edecektir.

·         Hekiminizin önerdiği süre içerisinde evden çıkmayın, başkalarıyla temas etmeyin, ihtiyaçlarınızın temini için 112’yi arayarak Vefa Destek grubu ile iletişime geçin.

·         Yaşınıza ve kilonuza uygun şekilde beslenin ve yeterli miktarda sıvı alın

·         Mümkünse ayrı bir odada kalın ve odanızı sık sık havalandırın, mümkün değilse ev halkıyla en az 2 metre fiziksel mesafeyi koruyun, maske takın ve maskenin nemlenmesi durumunda maskenizi değiştirin

·         Evin ortak alanlarında mutlaka tıbbi maske takın

·         Ayrı tuvalet ve banyo kullanın, yok ise bu alanlarda mutlaka maske takın ve her kullanım sonrası önerildiği şekilde temizleyin

·         Sık sık el hijyeni sağlayın (ellerinizi su ve normal sabunla yıkayın veya alkollü el antiseptiği ile ovalayın)

·         Ziyaretçi kabul etmeyin

·         Düzenli şekilde uyuyun

Sağlık Bakanlığımızın önderliğinde, Edirne Valiliğimizin destekleriyle, güçlü sağlık sistemimiz, fedakarlıktan çekinmeyen sağlık çalışanlarımız ve halkımızın duyarlılığı ile virüsle mücadelede geri adım atmadan, tedbirleri elden bırakmadan, hep birlikte korona virüsü mağlup edeceğimize inancım tamdır.        

Uzm. Dr. Mustafa İshak YILDIRIM

        Edirne İl Sağlık Müdürü