3-9 KASIM ORGAN BAĞIŞI HAFTASI
09 Kasım 2020

Organ bağışı, bir insanın organlarının  bir kısmının veya tamamının, henüz sağlıklı iken, Uzman hekimlerin kararı ile beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından başka insanlara hayat vermek üzere bağışlanmasıdır.

Organ nakli tanım olarak; tedavisi olanaklı olmayan hastalıklar nedeniyle görevini yerine getiremeyecek derecede hasar gören, hatta bedene zararlı duruma gelen organların yenisi ve sağlamı ile değiştirilmesidir. İleri derecede kalp, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan bazı hastaların tedavileri ancak organ nakli ile mümkün olabilmektedir.

Ülke ekonomisi ve işgücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumakta olup organ nakli bekleyen hasta sayımız gün geçtikçe artmaktadır.

18 yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir. Organ bağışı yapmak isteyen kişiler İl Sağlık Müdürlüğüne, hastanelere, organ nakli yapan merkezlere ve Bakanlığımızca kurulan E-Nabız sistemine başvuru yaparak organlarını bağışlayabilirler. Organ bağışında bulunan kişilere organ bağışı kartı verilir ve organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını üzerinde taşıması ve aile bireylerini haberdar etmesi çok önemlidir.

 

Ülkemiz organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahip iken bağış oranlarındaki yetersizlik sebebiyle,  binlerce hasta organ beklerken ölümle yaşam arasındaki hayata umutla tutunmaya çalışmaktadır.

 

Müdürlüğümüzce önceki senelerde halk eğitimlerimiz ve kurduğumuz stantlar ile halkımızın organ bağışı konusunda toplum bilincini oluşturmak konusunda yaptığımız çalışmalar önümüzdeki senelerde de devam edecektir.

 

Organ bağışı konusunda toplum olarak hassasiyet göstermeli organ nakli gerektiren hastalıkların bizim ve sevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız.

Bu konuda duyarlı davranmak hepimizin toplumsal sorumluluğudur. İlimizde bu güne kadar hayatlarını kaybeden, organlarını bağışlayan vatandaşları rahmetle anarken, ailelerine de yaptıkları bu ulvi görevden dolayı minnetlerimizi sunuyoruz.

Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldırım

İl Sağlık Müdürü