Edirne Valisi Ekrem Canalp, İki Aylık Sosyal İzolasyona Her Zamankinden Daha Fazla Dikkat Edelim
05 Mart 2021

Edirne Valisi Ekrem Canalp, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde düzenlenen İl Pandemi Kurulu Olağan Toplantısının ardından yaptığı açıklamada tüm vatandaşların Nisan ayı sonuna kadar iki ay süreyle bina içi ziyaretleri durdurması sosyal izolasyona dikkat etmesi konusunda uyardı.
Vali Canalp, açıklamasında vatandaşlara uyarılarda bulunarak iki ay süreyle sosyal izolasyonu uyulmasının altını çizerek; “Kardeşler, komşular birbirlerini ziyaret etmesinler. Vaka kaynağına ilişkin olarak yaptığımız çalışmalarda bina dışı kaynaklardan çok bina içi sebeplerden virüsün yayılması söz konusudur. Tüm Edirnelilerden istirhamımımdır iki aylık süre ile sosyal izolasyona her zamankinden daha fazla dikkat edelim” dedi.
İl Pandemi Kurulu Olağan Toplantısını yaptıklarını ifade eden Edirne Valisi Ekrem Canalp, basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Pandemi geçen yıl Edirne’de nispeten yüksek bir seyirle başlamıştı. Sonrasında almış olduğumuz tedbirler ile hem kamu kuruluşlarımız hem sivil toplum kuruluşlarımız ile vatandaşlarımız almış oldukları yoğun tedbirlerle Edirne aylar boyunca az vaka çıkan il olmuştu. Belli aylarla ise nüfusa göre en az vaka çıkan illerden bir tanesiydi. Şu an da Yüz bin nüfusa düşen toplam vaka sayısına baktığımızda da Türkiye’de en az toplam vaka sayısı olan illerden bir tanesi olmaya devam ediyor. Ancak şu an konjoktürel olarak yüksek bir seyirde devam ediyor. Toplam vaka sayısının az olduğu bir il olmak çok belirgin bir dezavantajı da beraberinde getirmektedir. Bu dezavantaj da toplum bağışıklığının nispeten düşük olmasıdır. Bu da virüsün yayılma hızını arttırmaktadır. Bunun dışında işimiz daha da zorlaştıran bir hususta varyant bir virüsle mücadele etmemizdir. Yoğun şekilde mücadele etmekte olduğumuz varyant virüsün yayılma hızı çok daha yüksek bir şekilde devam etmektedir” şeklinde konuştu.
Vali Canalp, “Bizim almış olduğumuz bütün tedbirler vatandaşlarımızın binalardan çıktıktan sonra ortaya çıkan riskleri ortadan kaldırmaya yöneliktir. Yani sokaklarda istisnalar dışında tüm vatandaşlarımızın maske taktığını görebilirsiniz. Şu anda Edirne genelinde 50 bin tane dezenfektan aleti dağıttık ve 200 ekiple dezenfeksiyon çalışmalarımıza devam ediyoruz. Dış ortamda almış olduğumuz tedbirler ne kadar iyi olursa olsun bizim aynı zamanda sosyal izolasyonu da iyi yapmamız gerekiyor. Dışarda ne kadar dikkat ediyorsak evler içerisinde de o kadar dikkat etmemiz gerekiyor. Tüm vatandaşlarımız Nisan ayı sonuna kadar kendi komşusunu hiç ziyaret etmesin. Bizim kültürümüzde anne babasının ziyaret eden evlat hayırlı evlattır. Evlatlar iki ay süreyle anne ve babasını ziyaret etmesinler hayırsız evlat olsunlar. Kardeşler, komşular birbirlerini ziyaret etmesinler. Vaka kaynağına ilişkin olarak yaptığımız çalışmalarda bina dışı kaynaklardan çok bina içi sebeplerden virüsün yayılması söz konusudur. Tüm Edirnelilerden istirhamımımdır iki aylık süre ile sosyal izolasyona her zamankinden daha fazla dikkat edelim” dedi.

  • 1.jpg
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • IMG_8217.JPG
  • IMG_8219.JPG