Türkiye’nin İlk Sınır Ötesi Sağlık Ekibinden Sınırsız Hizmet
05 Eylül 2017

Edirne İl Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde kurmuş olduğumuz Sınır Ötesi Sağlık Birimimiz sınır ötesine sınırsız sağlık hizmeti sunmaya devam ediyor. Gönüllü doktor, paramedik, acil tıp teknisyeni ve sürücülerden oluşan 24 personelimizin tümümün pasaportlarında Schengen vizesi bulunurken, büyük bölümü de Balkan ülkelerinden çifte vatandaşlık pasaportu taşımaktadır. Hepsi mesleklerinde tecrübeli olan ve İngilizce bilen gönüllü personelimizin çoğu aynı zamanda Bulgarca, Yunanca, başta olmak üzere Balkan ülkelerinin dillerini konuşmaktadır.

Edirne’de 2014 yılından itibaren aktif hale gelen Sınır Ötesi Sağlık ekibimiz o yıldan bu yana yurtdışından hasta sevki gerçekleştirmektedir. Romanya, Yunanistan, Bulgaristan ve Makedonya başta olmak üzere Balkan ülkelerinde rahatsızlanan ve kaza geçiren Türk vatandaşlarımız veya soydaşlarımız tedavilerinin Türkiye’de yapılmasını talep ettiklerinde, Edirne’de 24 saat görev başında bulunan ekibimiz hemen tam donanımlı ambulansla yola çıkmaktadır. Hastayı bulunduğu ülkeden alan ekibimiz yurda giriş yapana kadar tedavisini sürdürmekte ve hastaneye yatışını gerçekleştirmektedir. Son 2 yılda 21 hastayı ambulansla bulundukları ülkelerden alıp Türkiye’ye getiren ekibimiz, yeni bir hasta sevkine karşı tam donanımla hazır beklemektedir.

Edirne İl Sağlık / Halk Sağlığı Müdürümüz Dr.A.Muhsin Kişioğlu konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada; “Ekibimiz son 2 yılda 21 vakayı Balkan coğrafyası ülkelerden özelikle ileri tetkik ve tedavi amacıyla ülkemize, Edirne’ye getirmişlerdir. Bu hastalar kendi bulundukları ülkelerde Türk Başkonsolosluklarına ulaşıyor, oradan da Sağlık Bakanlığımız aracılığıyla bize gelen bilgiler üzerine ekibimiz hastaları tedavileri için Edirne’ye getirmektedir. Gelişmiş Batı ülkelerinde bu hizmetlerin ücretli ve özel sağlık sigortaları ile verildiğini biliyoruz. Burada en güzel olanı vakaların geliş sayısındaki artış değil; Batı ülkelerinde ücretli verilen bu hizmetlerin Ülkemizde 112 sağlık hizmetleriyle aynı şekilde ücretsiz verilmesidir. Bunun özelikle altını çizmek istiyorum. Biz burada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımıza ve orada yaşayan soydaşlarımıza bu hizmeti veriyoruz. Edirne Valiliğimizden çıkan yeni bir talimatnameyle, kendi vatandaşlarımız ve soydaşlarımız dışında yabancılara da bu hizmet verilmeye başlanacak. Bu vesileyle Edirne’nin Balkanlarda sağlık turizminde önemli bir üs olacağına inanıyorum.” dedi.

  • 3032017-105535_e38ldp5cbv.jpg
  • 3032017-105551_s8naq11ppk.jpg
  • 3032017-105555_chxj0nm087.jpg
  • 3032017-105600_xdt2wji77q.jpg