Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü
24 Ağustos 2017

Dünyada uyuşturucu kullanma alışkanlığında artış olması ve bunun insanlık için büyük bir tehdit oluşturduğu gerçeğinden hareket ederek uyuşturucusuz temiz bir toplum hedefine ulaşma ve uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirme konusundaki kararlığını vurgulamak amacıyla, 26 Haziran tarihi "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak belirlenmiştir.

      Bu kapsamda, Bakanlığımız koordinesinde ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı oluşturulmuştur. ALO 191, uyuşturucu ile ilgili danışma ve destek hizmetlerinin doğrudan verildiği, kişiye uygun gerekli yönlendirmelerin yapıldığı, bu anlamda vatandaşların uyuşturucuyla mücadele kapsamında danışmanlık hizmeti alabilecekleri bir danışma ve destek hattıdır.

ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattının Sunduğu Hizmetler

     Uyuşturucu madde kullandığını beyan eden kişilere ihtiyaçlarına göre gerekli bilgileri vererek tedavileri için kişileri en uygun merkeze yönlendirir.

     Uyuşturucu maddeyi bırakmakonusunda kararsız olan kişilerle motivasyonel görüşme yaprak tedavi olmaları yönünde motive eder.

    Yakınının uyuşturucu kullandığını ifade eden ailelerden kullanılan uyuşturucu madde hakkında bilgi alır. Maddenin özellikleri ve kişi üzerindeki etkileri konusunda aileye bilgi verir, uyuşturucu madde kullanan bireyin yaşına göre nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda aileye yardımcı olur.

    Bağımlılık süreci ve tedavi hakkında aileye genel bilgi verilerek ailenin de bu süreçte destek almasının önemli olduğunu anlatır ve ilgili birimlerden destek almaları sağlanır.

    Arayan kişi veya yakını öğrenci ise; tedavi öncesi, tedavi süreci ve sonrasında okul veya sosyal hayatının düzenlenmesi için yapılması gerekenler hakkında bilgi verir, varsa kendi okuluyla yoksa en yakın rehberlik servisi bulunan okulla irtibata geçmesi sağlanır.

    Yakınlarının (öğrencisi, çocuğu, eşi, komşusu vb.) madde kullanımından şüphe duyan kişilere madde kullanımında görülebilecek davranış değişiklikleri, duygu durumu değişiklikleri ve fiziksel değişiklikler hakkında bilgi verir.

    Madde kullanımı olan kişilerde yaşanabilecek süreçler (şiddet, gasp, istismar vb.) konusunda bilgilendirme yapar. Konu hakkında başvurabilecekleri diğer kurumlar (Emniyet Müdürlükleri, Sulh Hukuk Mahkemeleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlükleri, Halk Sağlığı Müdürlüğü Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Şubesi / Birimi, belediyeler) hakkında da bilgilendirme yapar.

    Tedavi sürecinde olan kişilere gerekli desteği vererek, bağımlılık hastalığının tedavi edilebilirliği hakkında bilgi verir, motivasyonel görüşme yapar.

    ALO 191 sabit hatlardan ücretsiz aranabilmekte ve 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı, önleme, tedavi ve rehabilitasyon mekanizmalarını destekleyerek güçlendirecek şekilde organize edilmiştir.