EDİRNE GENELİNDE BAYRAM SÜRESİNCE SUNULACAK SAĞLIK HİZMETLERİ ve ACEMİ KASAP UYARISI
30 Ağustos 2017

Edirne Sağlık İl Müdürlüğünce Kurban Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramını da içine alan uzun tatil boyunca il genelindeki tüm hastanelerimizde ve acil servislerimizde hasta yoğunluğunun artacağı öngörülerek kesintisiz sağlık hizmetlerinin nitelikli ve kaliteli verilmeye devam edebilmesi için bir takım tedbirler alınmıştır.

Sağlık hizmetleri ihtiyaç duyulduğu anda bekletilmeksizin 24 saat esasına dayalı olarak verilmesi gereken özellikli bir hizmettir. Sağlık hizmetlerinin bu özelliği hekim ve tüm sağlık çalışanlarımızın çoğu zaman mesai kavramı olmaksızın fedakârca çalışmalarını gerektirmektedir. Bayram tatili boyunca çeşitli sebeplerle hastane acil servislerine müracaatlarda önemli bir artış olacağı, dolayısıyla iş yükünün de artacağı muhtemeldir.

Bu yüzden Sağlık İl Müdürlüğümüze bağlı kamu ve özel hastanelerle ve acil sağlık hizmeti veren 112 acil sağlık istasyonlarımız, artacak olan bu iş yükü hacmini karşılayacak şekilde, nöbetleri idaremizce düzenlenmiştir. Gerektiğinde artan ve değişebilen ihtiyaçlara uygun şekilde süratle takviye edebilecek nitelikte icapçı ekiplerimiz de tedbiren oluşturulmuştur. Hastanelerimizde sunulan acil sağlık hizmetleri ile 112 acil sağlık ekiplerimiz hasta sevk-nakil işlemleri açısından her zaman olduğu gibi 112 Komuta Kontrol Merkezi koordinasyonuyla il genelinde hizmet verecektir. Ayrıca acil sağlık hizmetleri çağrı kayıt ve operasyon yönetim sistemimiz ilimizdeki tüm hastanelerin hasta sevk ve nakilleri, hastanelerimizin yoğun bakım yatak gibi özellikli servislerin yatak doluluklarını tek merkezden görerek gerekli organizasyonu yapacaktır.

Tüm nöbet hizmetleri 24 saat hizmet sürekliliği esasına göre planlanmış, hizmet sunumunda herhangi bir olumsuzluk ve aksaklığa meydan vermeksizin hizmetin tek elden yürütülmesi amacıyla ilk ve acil yardım, laboratuvar, görüntüleme ve klinik hizmetlerin sorumluları görevlerinde bulunacaktır. Diyaliz hizmeti verilen birimlerde de hizmet aksatılmaksızın ihtiyaç sahibi hastalarımızın tedavilerine devam edilecek, bakanlığımıza bağlı sağlık kurum ve kuruluşları bünyesinde evde sağlık hizmetlerimiz yine bu kapsamda acil evde tıbbi bakım hizmetine devam edecektir.

Yaklaşan Kurban Bayramı vesilesiyle vatandaşlarımıza Kurban Bayramında dini vecibe olan kurban kesimini yerine getirirken tecrübeli bir kasaptan yardım almasının, hem hayvanın acı çekmemesi, hem de insan sağlığı açısından son derece önemli olduğunu hatırlatırız.

Çünkü Kurban Bayramında en ciddi sağlık sorunlarının başında, hayvanların paniklemesi sonucu oluşan “çarpmalar” ve “kesiler” gelmektedir. Maalesef her yıl çeşitli uyarılara rağmen, çeşitli kesiler ve travma vakaları hastanelerimize getirilmekte ve bu kesiler bazen ciddi ve kalıcı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Oluşabilecek bu tür bir kesilmelerde kısa sürede kan kaybı başlar. Bu gibi durumlarda kanayan bölgenin üzerine temiz havlu, tülbent, eşarp gibi yakında bulunan malzemeler bastırılmalıdır. Şiddetli kanamada ilk bastırılan bez ıslandığında değiştirmeden ikinci, üçüncü bezle tampon uygulaması sürdürülmeli ve en yakın sürede acil servise kazazede ulaştırılmalıdır.

Maalesef geçen Kurban Bayramında Edirne’mizdeki çeşitli hastanelerimize kurban kesimi sırasında yaralanan yaklaşık 100’e yakın acemi kasap kesileri geldiğini belirterek tüm halkımızın milli birlik ve beraberliğini geliştiren, değerlerimizi ve birlik duygularımızı yoğunlaştıran 30 Ağustos Zafer Bayramını ve Mübarek Kurban Bayramını kutlar, hepinize sağlık içinde huzur dolu bayram tatilleri dileriz.

Dr.A.Muhsin KİŞİOĞLU

Edirne İl Sağlık Müdürü

 • 01.jpeg
 • 02.jpeg
 • 03.jpeg
 • 04.jpeg
 • 05.jpeg
 • 06.jpeg
 • 07.jpeg
 • 08.jpeg
 • 09.jpeg
 • 10.jpeg
 • 11.jpeg