İl Sağlık Müdürü Dr.A.Muhsin KİŞİOĞLU ve İl Müftüsü Emrullah ÜZÜM Camilerimizde Bulunan Şadırvan Suları İçin Bir Araya Geldi
21 Eylül 2017

İlimizde bulunan camilerde halkımız tarafından kullanılmakta olan suyun kalitesini değerlendirmek üzere İl Müftülüğü binasında bir araya gelen İl Sağlık Müdürü Dr.A.Muhsin KİŞİOĞLU ve İl Müftüsü Emrullah ÜZÜM, camilerimizde şehir şebekesinden ya da artezyenlerden sağlanan suların vatandaşlarımızca gönül rahatlığıyla içilmesi ve kullanılabilmesi için gereken önlemleri almak ve mevcudu daha da iyileştirmek adına işbirliği yapma kararı aldılar. Şebeke suyu kullanmayan camilerde su analizlerinin Halk Sağlığı Müdürlüğünce desteklenerek yapılması ve camilerde bulunan su depolarının yılda en az iki kez temizlenmesi yönünde karar alındı.

İl Müdürümüz konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “İlimiz genelinde pek çok noktadan düzenli aralıklarla kimyasal ve mikrobiyolojik su numuneleri alıyoruz. İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik gereğince suyun kalitesinde ve serbest bakiye klor oranlarında bir sorun olup olmadığını denetliyoruz. Değerleri normal çıkmayan numune sonuçlarını derhal ilgili belediyeye ve köylerimiz için ilgili muhtarlığa bildirip ivedilikle sorunun giderilmesi konusunda uyarılarımızı yapıyoruz. Kısa bir süre sonra da aynı noktadan tekrar takip numunelerimizi alıp; sorunun giderilip giderilmediğini kontrol ediyoruz. Bu kapsamda camilerimizde bulunan şadırvan suları ile ilgili olarak yürütmekte olduğumuz mevcut çalışmaları İl Müftümüz ile birlikte değerlendirdik ve yürütülecek olan çalışmalar konusunda işbirliği kararı aldık.”