Sağlıklı Zayıflama ve Obezite Okulumuzun Açılışı Gerçekleştirildi
28 Eylül 2017

         Bilindiği üzere Edirne İl Sağlık Müdürlüğü olarak halkımıza hareketli yaşam kültürünü kazandırmak, obezite ile etkin mücadele etmek için çeşitli programlar yürütülmektedir. Bu amaçla, 28.09.2017 günü Selimiye Sağlıklı Yaşam Merkezimizde “Sağlıklı Zayıflama ve Obezite Okulunun” açılışı gerçekleştirildi.

Çünkü obezite, yaşam kalitesini düşüren birçok kronik hastalıkların en önemli sebebidir. Örneğin diyabet hastalığının yarıdan fazlasının, kalp hastalıklarının üçte birinin, hipertansiyonun da yarısından sorumlu olduğu yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Obeziteye bağlı ölümler de dünya sağlık örgütü rakamlarına göre 3 milyon olarak belirtilmiştir. Ülkemizde de bayanların yaklaşık %80’i, erkeklerin de %70’i düzenli fiziksel aktivite yapmamaktadır. Ayrıca yine erkeklerin yaklaşık %20’si, bayanların da yaklaşık %40’a yakını yani toplumun %30’a yakını obez olarak bilinmektedir. İşte bu yüzden toplum tarafından obeziteye karşı farkındalık sağlanması, sağlıklı beslenme ve hareketli yaşama dikkat çekilmesi önem arz etmektedir.

            Açılışını yapmış olduğumuz “Sağlıklı Zayıflama ve Obezite Okuluna” yaklaşık 120 katılımcı başvurmuş olup; ilk grupta 48 kişi eğitime alınacaktır. Seçilmiş olan katılımcıların kan tahlilleri yaptırılarak fiziksel şartlarına göre uzman hekim tarafından değerlendirilmiştir. Burada da diyetisyen, psikolog ve fizyoterapistlerle teorik ve uygulamalı eğitimler sekiz hafta boyunca sürdürülecektir. Hedeflenen ağırlık kaybında en başarılı olan katılımcılar ayrıca ödüllendirilerek, daha sonraki eğitimlerde başarılı olan bu öğrencilerimiz koçluk sistemi oluşturularak diğer öğrencilere eğitmenlik yapacaktır.

            Tüm vatandaşlarımızı sağlıklı yaşam için hareketli yaşama davet ediyoruz. Sağlığınız için hareket edin; dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenin…

  • 1.png
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG
  • 5.JPG