3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası
03 Kasım 2017

Ülkemizde her yıl organ bekleyen kişi sayısı artmakta ve bu kişilerin yaşama şansları her geçen gün azalmaktadır. Ülke ekonomisi ve işgücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır. Ülkemizde halen 30.000 kişi organ bağışı beklemekte ve her yıl 6000 kişi organ bağışı beklerken hayatını kaybetmektedir.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğümüzce Organ Bağışı Haftası dolayısıyla yaptığımız eğitimler, kurduğumuz stantlar ve hazırladığımız kamu spotları ile vatandaşlarımızın organ bağışı hakkında bilgilendirilmesi ve farkındalık oluşturulmasıyla ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.

Edirne İl Sağlık Müdürü Dr.A.Muhsin KİŞİOĞLU Organ Bağışı Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada; “Organ yetmezliğinin en etkin tedavi şekli organ naklidir. Organ naklinde en önemli kaynaklardan birisi kadavradan organ bağışıdır. 18 yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir. Organ bağışı yapmak isteyen kişiler İl Sağlık Müdürlüklerine, hastanelere, organ nakli yapan merkezlere ve Bakanlığımızca kurulan E-Nabız sistemine başvuru yaparak organlarını bağışlayabilirler. Organlarınızı bağışlamış olsanız dahi vefatınız halinde, ailenizin rıza ve onayı alınmadan, herhangi bir işlem yapılamaz. İlimizde bu güne kadar hayatlarını kaybeden, organlarını bağışlayan vatandaşları rahmetle anarken, ailelerine de yaptıkları bu ulvi görevden dolayı minnetlerimizi sunuyoruz. Başarılı bir nakilden sonra gerçekleşen organ bağışı hayattır, cana can katmaktır. Organ bağışı konusunda duyarsız kalmayalım. Unutmayın ki; bağışlanan her organ, geleceğe bırakılmış bir mirastır.” dedi.

Sizde Organlarınızı Bağışlayın, Hayata Bir İz Bırakın.

Bu hafta vesilesiyle, Edirne İl Sağlık Müdürlüğümüzce bir kamu spotu hazırlanmış olup; aşağıda ve İl Sağlık Müdürlüğü sosyal medya hesaplarımızda izlenebilir.