Edirne İl Sağlik Müdürlüğü Kanser Kayıt Merkezimizden Uluslararası Bir Başarı Daha
14 Şubat 2018

Doğru ve güvenilir Kanser Kayıtçılığı etkin bir kanser kontrol programının en önemli basamağıdır. Kayıtçılıkta amaç; mücadeleyi nasıl ve neye karşı yapacağımızı göstermesi, politikalarımızı belirlemesi ve programlara yön vermesidir. Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı düzenli aralıklarla yeterli kalite, tamlık, geçerlilik vb. kriterlere uyan Kanser Kayıt Merkezi verilerini yayımlamaktadır.

CONCORD, Londra Hıfzıssıhha ve Tropikal Tıp Okulu liderliğindeki kanser sağkalımının dünya çapında hesaplanabilmesi için kurulmuş küresel bir programdır. CONCORD programı, WHO EURO, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ve Dünya Bankası da dahil olmak üzere 40 ulusal ve uluslararası kuruluş tarafından onaylanmakta ve desteklenmektedir.

CONCORD’un bu yıl yayımlanan versiyonunda 71 ülkeden 322 nüfus tabanlı kanser kayıt merkezinin 18 kanser türüne ait verileri ve sağ kalımları yayımlanmıştır. Bu yayında Edirne Kanser Kayıt Merkezimizin verileri ile birlikte ülkemizin 9 ilinin kanser kayıt merkezinin verileri yer almıştır. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü bu başarıyı “Türkiye’nin Gururu” başlığıyla web sitesinden yayınlamıştır.

Bu konuda emeği geçen tüm personelimizi tebrik ediyor; başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

Kanser Kayıt Merkezimiz daha önce de birçok başarı elde etmiş olup; bu başarılara aşağıda yer verilmiştir.

Kanser Kayıt Merkezimiz Türkiye’de aktif kanser kayıtçılığı yapan ilk 8 ilden biri olup, referans tarihi 2004’tür. Kanser Kayıt Merkezimiz tarafından hazırlanan 2004-2007 verileri IARC (İnternational Agency  For Research On Cancer - Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı) tarafından kabul edilmiş ve “Beş Kıtada Kanser” kitabının 10.versiyonunda  yayımlanmıştır.

Kanser Kayıt Merkezimiz tarafından hazırlanan 2008-2012 verileri de IARC (İnternational Agency  For Research On Cancer - Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı) tarafından kabul edilmiş ve “Beş Kıtada Kanser” adıyla yayımlanmakta olan kitabın 11.versiyonunda ülkemizin 7 iliyle birlikte yayımlanmıştır.

Kanser Kayıt Merkezimizin 2004-2012 yıllarına ait çocukluk çağı kanserleri verileri de Dünya Sağlık Örgütünün kalite değerlendirmelerinden geçmiş ve uluslararası “International Incidence of Childhood Cancer 3” serisinde yayımlanmıştır.