Cumhurbaşkanlığı Uluslararası 2018 Sağlık ve Spor Turizmi Kongre & Fuarına (Hestourex) katılarak stant açan Edirne İl Sağlık Müdürlüğü “Sağlık Turizmi” alanındaki değerlerini 2. kez yabancı ülke temsilcilerine tanıttı
12 Nisan 2018

       Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonu ile Edirne İl Sağlık Müdürlüğü ve Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi, Tekirdağ ve Kırklareli’nden katılan diğer hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı.

      ANFAŞ Expo Center’ da Cumhurbaşkanlığı himayesinde İkincisi düzenlenen Uluslararası Sağlık ve Spor, Alternatif Turizm Kongre & Fuarı (Hestourex) 05-08 Nisan tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi. 160 ayrı ülkeden yaklaşık 5 bin alım heyetinin buluştuğu fuarda Edirne İl Sağlık Müdürlüğü iki stant ile yer aldı. Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz KALKAN, Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Mustafa Talha SÜTÇÜ, Op. Dr. Asef ULUTÜRK, Sağlık Turizmi İl Koordinatörü Fatime AKIN ve Basın İletişim birimi Mübin KILIÇ, Sağlığın Geliştirilmesi Birimi Esin UZUN ve Plastik cerrahi Hemşiresi Yasemin ÖZMEN tarafından ziyaretçiler karşılanarak, kültürel ürünler ikram edildi ve etkinliğe özel hazırlanan tanıtım materyalleri ile sunumlar yapıldı.

      Dünyanın dört bir yanından sağlık, spor ve alternatif turizm temsilcilerinin ziyaret ettiği Edirne standı görsel olarak ilgi odağı olmasının yanı sıra, pek çok ülke temsilcisi ile yüz yüze görüşmeler yapılarak sağlık turizmi alanında karşılıklı anlaşmalar için sıcak temaslar kuruldu. İngilizce, Yunanca, Bulgarca, Sırpça, Arnavutça, Makedonya ve Türkçe olarak hazırlanan tanıtım CD’si ile geniş bir kitleye ulaşıldı. Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Tanıtım kitapçığı ile birlikte Plastik Cerrahi, Göz Cerrahisi, Kalp Damar Cerrahisi, Tümör Cerrahisi ve Genel Cerrahi alanlarında Türkçe ve İngilizce tanıtımın yer aldığı broşürler ile özellikli ve sağlık turizmi pazarında değer görebilecek alanlar görücüye çıktı. Kurulan stantlarda Hindistan, Rusya, Kırgızistan, Pakistan, Moldova, İran, Kazakistan, Azerbaycan, Sırbistan ve Ukrayna başta olmak üzere pek çok ülke temsilcileri ile önemli görüşmeler yapıldı. Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut ŞAHİN ve Edirne İl Sağlık Müdürü  Dr. Ali Cengiz KALKAN  beraberindeki heyetle, fuara Trakya standında katılan kurumları ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

        Konu ile ilgili açıklamama yapan Edirne İl Sağlık Müdürü  Dr. Ali Cengiz KALKAN; Sağlık turizminde kişi başı harcama ortalamasının 6 bin 500 dolar ve bu sektörün dünyada yaklaşık 100 milyar dolar büyüklüğe sahip olduğuna dikkat çekti. Türkiye'de geçen yıl 800 bin kişinin tıbbi tedavi için Türkiye'ye geldiğini ve yaklaşık 2 milyar dolar gelir sağlandığını belirterek ‘‘ Bizlerde sağlık turizmi pastasındaki payımızı daha yukarı taşımayı hedefliyoruz. Edirne coğrafi konumu itibarıyla Balkan coğrafyasına yakınlığı bizim için büyük bir avantaj, ayrıca sağlık tesislerimiz altyapı ve donanım anlamında oldukça iyi durumda, İlimizin sağlık turizmi potansiyelinin yüksek olduğu inancı ile bu potansiyelin hayata geçmesi için çalışmalarımızı sürdürerek, elbirliği ile fuarda hedef kitlemize tanıtmak için çalıştık. Bu çalışmalarda desteklerini esirgemeyen Sağlık Bakanlığımıza, Edirne Valimiz Sayın Günay ÖZDEMİR’e, Edirne Belediye Başkanlığı, Edirne İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Trakya Kalkınma Ajansına tekrar teşekkür ediyoruz.” dedi.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü Standını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ziyaret Etti   

       Dört gün süren fuar boyunca Edirne misafirlerini ağırladı. Edirne standını; Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizm ve Uluslarası Hasta Koordinasyon Birim sorumlusu Oğuzhan KAYA, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif ŞAYIK, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz ALTINDAĞ, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli OĞUZ ziyaret etti. Fuarın 3’üncü günü fuara konuk olan Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU  Edirne Standına, Edirne’ ye özgü Kırkpınar davet  mumları yakılarak davet edildi. Daveti geri çevirmeyen Bakan ÇAVUŞOĞLU’na sembolik kırmızı dipli mum, meyve sabunu, Aynalı süpürge, Badem ezmesi ve kavala kurabiyesi ikram edildi. Katılımcı sağlık çalışanları bir süre sohbet eden Bakan ÇAVUŞOĞLU bir de hatıra fotoğrafı çektirdi.

 • 01.jpg
 • 02.JPG
 • 03.jpeg
 • 04.jpeg
 • 05.jpeg
 • 006.jpeg
 • 06.jpeg
 • 07.jpeg
 • 08.jpeg
 • 09.jpeg
 • 10.jpeg
 • 11.jpeg
 • 12.jpeg
 • 13.JPG