İlk ERCP İşlemi Yapıldı
17 Nisan 2018

İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesinde ilk defa Endoskopik Retrograd Kolanjio-Pankreatografi (ERCP) işlemi yapıldı. Safra yolları, karaciğer ve pankreas hastalıklarının tedavisinde güvenle kullanılan ERCP yöntemi başarıyla uygulanmaya başlandı.

Bu işlemi ilk defa uygulayan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr Serkan ADEMOĞLU ERCP işlemi hakkında yaptığı açıklamada; “ERCP, safra yolu ve pankreas hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullandığımız tekniktir. ERCP (Endoskopik retrograd kolanjio pankreatografi), safra kanalı ve pankreas kanalı hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan ileri düzey bir uygulamadır. En sık ERCP yapılma nedeni safra yollarında taş bulunmasıdır. Safra kesesinde oluşan taşın buradan ana safra kanalına düşmesi sonucu ortaya çıkan tıkanıklığı gidermek için yapılır. Bunun dışında safra yolları ve pankreas tümörleri, safra yolları darlığı, safra yollarından kaçak olması (özellikle cerrahi girişimler sonrası), bazı pankreas hastalıkları ERCP endikasyonlarını oluşturur. Hastanemizde 59 yaşındaki erkek hastamıza ilk ERCP işlemini başarıyla gerçekleştirdik. Hastamızın genel durumu iyi.” dedi.

Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mustafa Talha SÜTÇÜ konuya ilişkin açıklamasında; “Hastanemiz ilk ve yeni uygulamalara her gün bir yenisini ekliyor.  Ben bu birimde görev yapan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Hepsine büyük iş düşüyor. Tüm ekibe güveniyorum. Hastalarımıza güzel hizmetler verecekler. Bölgemize, Hastanemize yenilik katacaklar. Şimdiden onların yaptığı hizmetlere ve başarılı çalışmalarından dolayı Genel Cerrahi Uzmanımız ile birlikte tüm sağlık çalışanlarına teşekkürlerimi sunarak, hastalarımıza da sağlıklı gelecekler dilerim” dedi.

Op.Dr.Serkan ADEMOĞLU ile birlikte Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Op.Dr.Eyüp KAHYA ve Hastane Başhekimi Op.Dr.Mustafa Talha SÜTÇÜ, ilk hastamıza ziyarette bulunup, geçmiş olsun dileklerini ilettiler.

  • 1.png
  • 2.jpeg