Uluslararası Öğrencilere Temel İlkyardım Sertifikası Verildi
30 Nisan 2018

İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği işbirliğiyle Trakya Üniversitesinde öğrenim gören farklı ülkelerden gelen uluslararası öğrencilere yönelik temel ilkyardım eğitimi düzenlendi.

Türkmenistan, Kosova, Bosna Hersek, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan, Suriye, Afganistan, Yunanistan, Bulgaristan gibi 11 farklı ülkeden Türkiye’ye eğitim almak için gelen öğrencilere yönelik düzenlenen eğitimler neticesinde İl Sağlık Müdürümüz Dr.Ali Cengiz KALKAN’ın katılımları ile 27 Nisan 2018 tarihinde ilkyardımcı sertifikaları takdim edilmiştir. Sertifika töreninde konuşan İl Sağlık Müdürümüz Dr.Ali Cengiz KALKAN; “Küçük adımı sonradan gelecek daha büyük adımlar izler. O sebeple, belki bu ilk adımdır ama biz bunun devamını farklı şekillerde bizlerden ne zaman ne tür eğitim almak isterseniz İl Sağlık Müdürlüğü olarak, ekip arkadaşlarımızla her zaman sizinleyiz, emrinizdeyiz, yanınızdayız. Bir eğitim almak, bir adım atmak,  sadece bir eğitim ve bir adım değildir. Dostluk kurdunuz, burada abileriniz oldu, ablalarınız oldu. En önemlisi hayatta nedir? Tanışmadır. Tanışma, çok önemli bir eylemdir. Yunus Emre’yi bilir misiniz? Yunus Emre’nin hayatını inceleyin. Ama maalesef dil, şive problemi çıkar. Divan Edebiyatından, Osmanlıca, Türkçe lügat kullanarak onun bilgilerinden çok istifade edebilirisiniz. Der ki; gelin tanış olalım, işi kolay kılalım. Devamı da var. Hani sevelim sevilelim, bu dünya kimseye kalıcı değil. Kalıcı olan kurduğumuz dostluklar, ilişkiler ve bunlarla beraber birlikte yapacağımız insanlığa hizmet. Sizler bizim parçalarımızsınız.  Ayrılmaz parçalar. Vücudumuzun bir parçasısınız. Yerine göre elimiz, yerine göre ayağımız, yerine göre başımızsınız. Dolayısıyla sizin bu hamleniz bizim için sadece burada gelip ilkyardım eğitimi alma hamlesi değildir. Bunun çok ötesinde bizim kaynaşmamız, eski tarihi, milli, dini değerlerimizi iç içe geçirerek bizi gelecekte bekleyen her türlü olumsuzluklara karşı birliktelik ruhumuzu pekiştirmektir. Bu şekilde inanın, bu eylemleri böyle düşünün. Büyük ufuklu düşünün. Ben sizin böyle düşünerek bu adımı attığınıza da yürekten inanıyorum.” dedi.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü İlkyardım Eğitim Merkezinde düzenlenen Temel İlkyardım Eğitimlerine katılan öğrencilere, okullarda veya yatılı yurtlarda yaşanabilecek olası bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren durumlarda, sağlık görevlileri tarafından tıbbi yardım sağlanıncaya kadar hayatın kurtarılmasını ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek ve İlimizde meydana gelmesi muhtemel afet, olağan dışı durum, büyük kaza vb. durumlarda can kaybını en aza indirmek, olay yerindeki müdahalede hızlı ve doğru davranışların sergilenmesini sağlamak amacı ile temel yaşam desteği, yanıklarda, yaralanmalarda, zehirlenmelerde, kırık-çıkık-burkulmalarda, kanamalarda, boğulmalarda ilkyardım ve taşıma teknikleri konulu eğitimler verilmektedir. İlki 26 Nisan 2018 tarihinde başlayan eğitimlerimiz 4 grup halinde 8 Mayıs 2018 tarihine kadar devam edecektir.

 • 00.png
 • _DSC4884.JPG
 • _DSC4885.JPG
 • _DSC4887.JPG
 • _DSC4889.JPG
 • _DSC4892.JPG
 • _DSC4905.JPG
 • _DSC4910.JPG
 • _DSC4911.JPG
 • _DSC4912.JPG
 • _DSC4917.JPG
 • _DSC4927.JPG
 • _DSC4931.JPG