8 Mayıs Dünya Talasemi Günü Etkinliği Hasta ve Hasta Yakınlarının da Katılımıyla Ankara’da Gerçekleştirildi
10 Mayıs 2018

Ülkemizde akraba evliliklerinin fazla olması, genetik geçişli bir hastalık olan Talasemi’nin görülme sıklığını arttırmakta, her yıl yüzlerce hastalıklı çocuk dünyaya gelmekte, aileler ve toplum maddi manevi zarara uğramaktadır. 1993 yılından beri dünyada 8 Mayıs  “Dünya Talasemi Günü” olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde de planlanan çeşitli aktivitelerle konunun gündemde tutulması ve bu sayede toplumda konu ile ilgili farkındalık ve hassasiyetin oluşturulması amaçlanmaktadır.

Talasemi hastalığı ile ilgili toplumsal farkındalığının arttırılması ve konunun öneminin vurgulanması amacıyla Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüzce 8 Mayıs 2018 tarihinde Ankara’da; Bakanlığımızın ilgili birimleri ve taşra teşkilatı temsilcilerinin, ilgili kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin, üniversitelerin ilgili bilim dallarında görev yapan akademisyenlerin, hemoglobinopati konusunda çalışan sivil toplum kuruluşu yetkililerinin ve talasemi tanısı almış hasta ve hasta yakınlarının katılımı ile “Talasemi Farkındalık Günü Etkinliği” düzenlenmiştir.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Sayın Prof.Dr.Eyüp GÜMÜŞ, Müsteşar Yard.Uzm.Dr.Elif GÜLER KAZANCI ve Halk Sağlığı Genel Müdürü Dr.Hüseyin İLTER’in açılış konuşmalarıyla başlayan etkinliğe Edirne İl Sağlık Müdürlüğümüzden Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr.Selma HEVES YILMAZ, Şube Müdürü Yıldıray ÇETİNTAŞ, Dr.Firuze KARAAĞAÇLI ÖZDÖVER ile talasemi tanısı almış hasta ve hasta yakını katılmıştır.

Etkinlikte; Sayın Müsteşarımız Prof.Dr.Eyüp GÜMÜŞ talasemi hastalığının erken tanısının öneminden bahsetmiş, Müsteşar Yardımcımız Uzm.Dr.Elif GÜLER KAZANCI talasemi hastalığının tanısı tedavisi ve hastalığın ülkemizdeki sürecinden bahsetmiş ve Halk Sağlığı Genel Müdürümüz Dr.Hüseyin İLTER de talasemi hastalığı konusunda yürütülen çalışmalara dikkat çekmiştir. Etkinlik; Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürü Nurettin HAFIZOĞLU, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Dr.Pavel URSU, Prof.Dr.Hüseyin GÜLEN, Prof.Dr.Zeynep KARAKAŞ, Çocuk ve Ergen Sağlığı Daire Başkanı Dr.Başak TEZEL, Prof.Dr.Duran CANATAN, Prof.Dr.Alphan KÜPESİZ ve Dr.Şenay CANPOLAT ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri, uzmanlık ve bilim dernekleri temsilcilerinin konuşmalarıyla devam etmiş; Müsteşar Yard.Uzm.Dr.Elif GÜLER KAZANCI ve Uzm.Dr.Mehmet Rıfat KÖSE başkanlığında oluşturulan “Talasemi Platformu” oturumuyla son bulmuştur.

  • 1.jpeg
  • 2.jpeg
  • 3.jpeg
  • 4.jpeg
  • 5.jpeg
  • 6.jpeg
  • 7.jpeg
  • 8.jpeg
  • 9.jpeg
  • 10.jpeg