Ebe ve Hemşireler Haftası Çelenk Sunma Töreni Düzenlendi
14 Mayıs 2018

12-18 Mayıs Ebeler ve hemşireler haftası etkinlikleri kapsamında Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni düzenlendi. Törene İl Sağlık Müdürlüğü çalışanları, Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi temsilcileri, Edirne Aile Sağlığı Elemanları Derneği, Saranel Sağlık Koleji öğrencileri ve birçok ebe, hemşire katıldı. Anıta çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.
 
İl Sağlık Müdür Vekili Uzm. Dr. Mustafa İshak YILDIRIM yaptığı konuşmasında;
 “Modern hemşirelik kırım savaşında Florence Nightingale ile başladı. Modern hemşireliğin kurucusu olan Florence Nightingale’in doğum gününü kutlamak ve temel konularda hemşireliği eğitmek amacıyla dünyada ve ülkemizde 12 Mayıs Hemşirelik Günü ve o günle başlayan hafta da hemşirelik haftası olarak kutlanmaktadır. Hemşirelik tarihi çok eskilere dayanan temelinde insan sevgisi, şefkat, bilgi ve beceriyle yol bulmuş kutsal bir meslektir. Bu kutsal meslek geçmişten günümüze tıp biliminin de ilerlemesiyle çok önemli aşamalar kaydetmiş, sağlık sistemlerinin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Çocuk sağlığı hizmetleriyle birlikte doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri veren ebeler sağlık alanının her köşesinde oldukça önemli ve kutsal bir görev yürütmektedirler. Felsefesi insan sevgisi, yardım ve bakıma dayalı hemşirelik ve ebelik mesleğinin temel odağı her zaman insan olmuştur. Esasen sağlık alanında görev yaparken başarılı olmanın ilk koşulu da insan sevgisidir. Doktorlarımız, hemşirelerimiz, ebe ve diğer sağlık personelimiz bu doğrultuda toplumun beklentilerine yanıt verebilmek için büyük bir özveri ile çalışmaktadır. Sağlık hizmetlerinin sürekli ve kaliteli olarak sunulabilmesi ancak hekim, hemşire ebe ve diğer sağlık çalışanlarından oluşan bir ekip ile mümkündür. Hemşirelik ve ebelik bu ekip hizmetinin olmazsa olmazıdır. Bu bakımdan Türk insanı bu kutsal mecra mesleği icra edenleri hemşire kavramı ile hitap ederek adeta bir kız kardeşi olarak görmüştür. Hemşirelerimiz de hastalarımıza ve yakınlarına umut ve yaşam sevinci kazandırarak ihtiyaç duydukları sevgi, şefkat, ilgi ve bilgilerini esirgemeyerek karşılık vermişlerdir.
Bu duygu ve düşüncelerle, Afrinde, Sahra hastanelerinde, Sınır bölgelerimizde Şanlı ve Şerefli Ordumuzla el ele kol kola Vatanı ve Milleti için çalışan arkadaşlarımız başta olmak üzere, biz hekimlerin, tüm hastalarımızın ve yakınlarının en büyük destekçisi olan çok değerli Ebe ve Hemşirelerimizi minnet ve saygıyla selamlıyor, kendilerine esenlikler diliyorum “dedi.
 
Daha sonra Saranel Sağlık Koleji'nden Pelin Dönmez, Enis Çekiç, Sude Avcı Ebeler ve Hemşireler haftasına özel hazırladıkları şiirlerini okumasının ardından program sona erdi.

 • 01.PNG
 • 03.JPG
 • 04.JPG
 • 05.JPG
 • 06.JPG
 • 07.JPG
 • 08.JPG
 • 09.JPG
 • 10.JPG
 • 11.JPG
 • 12.JPG