31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü Etkinlikleri Kapsamında Edirne Halk Eğitim Merkezinde Eğitim Etkinliği Düzenlendi
01 Haziran 2018

31 Mayıs tarihi, tütün ürünü kullanımının sağlık ve diğer zararları konusunda toplumda farkındalık oluşturmak, tütün ürünü kullananlara bırakmaları yönünde bilinç kazandırmak ve sağlıklı yaşam davranışlarını geliştirmek amacıyla Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Dünya Tütünsüz Günü” olarak ilan edilmiştir.

Dünya Tütünsüz Günü etkinlikleri kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımızca Edirne Halk Eğitim Merkezinde, resmi kurum ve kuruluşlarımızda görevli personele ve lise öğrencilerimize yönelik bir eğitim etkinliği düzenlenmiştir.

İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr.Selma HEVES YILMAZ etkinlikte yaptığı açılış konuşmasında; “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 31 Mayıs Günü Dünya Tütünsüz Günü olarak amaca yönelik çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından, bu yıl kutlanacak olan “Dünya Tütünsüz Günü” etkinliklerinin ana teması, “Tütün ve Kalp Hastalıkları” olarak belirlenmiştir. Tütün kullananlarda kalp hastalığı riski, kullanmayanlara göre 2-4, inme riski de 2-3 kat daha fazladır. Tütün ürünlerinin zararlarına ilişkin toplumda farkındalık oluşturmak ve tütün bağımlılığını önlemek amacıyla Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile iş birliği içerisinde ulusal medya kampanyaları yürütülmektedir. Sigarayı bırakmak isteyenlere ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı ve sigara bırakma poliklinikleri aracılığıyla destek sağlanmaktadır. ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattında, 7 gün 24 saat, uzman danışmanlar tarafından canlı destek sağlanmaktadır. 4207 saylı Kanun kapsamında tütün ürünlerinin kullanımının yasak olduğu yerlere yönelik, ilimiz genelinde denetim ekiplerimiz 7 gün 24 saat esasına göre denetimler yapmaktadır. Rutin denetimlerin yanı sıra,  Alo 184 SABİM-Tütün İhbar Hattı ve Yeşil Dedektör mobil uygulaması üzerinden gelen ihbarlara yönelik de denetimler sürdürülmektedir. Toplum sağlığını korumak, bağımlılıklardan uzak sağlıklı nesillerin yetişmesini sağlamak ve “Tam Dumansız Türkiye” için tütünle mücadele çalışmaları, kararlılıkla ve güçlendirilerek sürdürülecektir.” dedi ve etkinliğimize destek veren Yeşilay Edirne Şubesine, etkinliğe katılan kurum yöneticilerine ve personeline ve katılım sağlayan lise yöneticilerine ve öğrencilerine teşekkür etti.

Yeşilay Edirne Şubesi Başkanı Sebahattin BİLGİÇ konuşmasında, Türkiye Yeşilay Cemiyetinin tütün bağımlılığı ile mücadele konusundaki çalışmalarına yer verdi. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığında görevli Dr.Firuze KARAAĞAÇLI ÖZDÖVER ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde görevli Sosyolog Şule BİRGÜL ÇILDAVİL’in tütün bağımlılığı ile mücadeleye ilişkin sunumlarından sonra Dr.Süleyman KONUŞ 4207 Sayılı Kanun uygulamaları ile ilgili sunumu gerçekleştirdi. Etkinlik alanında Edirne İl Sağlık Müdürlüğü ve Edirne Yeşilay Şubesi tarafından stantlar açıldı ve stantlarda tütün bağımlılığı konusunda hazırlanan afişler sergilendi, broşürler dağıtıldı. Ayrıca etkinlik alanında Edirne Yeşilay Şubesi tarafından; Türkiye Yeşilay Cemiyetinin uluslararası alanda düzenlemiş olduğu karikatür yarışmalarında sergilenmeye değer görülen tütün bağımlılığı ile ilgili karikatürler sergilendi.

Etkinliğe Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr.Selma HEVES YILMAZ, Başkan Yardımcısı Dr.Onur ÇAKAR, Şube Müdürü Yıldıray ÇETİNTAŞ, Yeşilay Edirne Şubesi Başkanı Sebahattin BİLGİÇ, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünden Şube Müdürü Özcan ALARSLAN, İl Sağlık Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Tüik Edirne Bölge Müdürlüğü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü personeli ile Edirne Süheyl Ünver Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Selimiye Kız Meslek Lisesi, 80.Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Dr.Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri katıldı.

 • a (2).JPG
 • a (3).JPG
 • a (4).JPG
 • a (5).JPG
 • a (6).JPG
 • a (7).JPG
 • a (8).JPG
 • a (9).JPG
 • a (10).JPG
 • a (11).JPG
 • a (12).JPG
 • a (13).JPG
 • a (14).JPG
 • a (15).JPG
 • a (16).JPG