“Hayatımız DUMAN Olmasın” Projesi Hayata Geçirildi
26 Haziran 2018

Tütün kullanımı, sağlığı olumsuz olarak etkileyen en önemli zararlı davranışların başında gelmektedir. Tütün kullanımı akciğer kanseri başta olmak üzere diğer kanserlerin gelişiminde, kalp hastalıklarının ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı başta olmak üzere birçok hastalığın ortaya çıkmasında temel etkendir. Tütün ve nikotin içeren her ürün sağlığa zararlıdır, hastalık yapar ve ölüme neden olur.

İlimizde sigara kullanımının azaltılması ve sigara bağımlılığının ortadan kaldırılması amacıyla Edirne Valiliği koordinasyonunda, Edirne İl Sağlık Müdürlüğü, Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Yeşilay Cemiyeti Edirne Şubesi tarafından “Hayatımız DUMAN Olmasın” projesi hayata geçirilmiştir.

Bu projeyle; küresel boyutta önemli bir sorun haline gelen “Sigara ve Tütün Bağımlılığı” konusunda halkın profesyonel destekler ile bilinçlenmesini sağlamak için sigara bırakma polikliniklerine başvuran vatandaşlarımızın uzman doktor tarafından ilk muayenesi yapıldıktan sonra kendisine uygun veya tercih ettiği fitness, tenis, plates ve yüzme dallarındaki herhangi bir spor branşına yönlendirilmesi, uzman diyetisyenler tarafından kişiye özel uygun beslenme programı yapıldıktan sonra gönüllü olarak projeye katılan vatandaşlarımızın 3 ay sürecek bir program çerçevesinde spor eğitmenleri eşliğinde spor yapmalarının sağlanması amaçlanmaktadır. 

edirne-de-hayatiniz-duman-olmasin-projesi-9917165_o.jpg