Edirne Antibiyotiksiz Reçete Oranında Birinci Oldu
25 Temmuz 2018

Edirne İl Sağlık Müdürümüz Dr. Ali Cengiz KALKAN’ın ilimizin Antibiyotiksiz Reçete Oranı birincisi olması ile ilgili açıklaması;

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre tüm reçete sayıları içinde maksimum %15 civarı antibiyotikli reçete olması gerekmektedir. Ülkemizde bu oran %33’lere kadar çıkmıştır. Bakanlığımız tarafından son yıllarda akılcı ilaç kullanımı ismi altında çok önemli adımlar atılmıştır. İlk etapta Edirne ortalaması %24’ler seviyesindeydi. Tüm Aile Hekimleri, eczane çalışanları ile ulaşabildiğimiz tüm sağlık sektörü çalışanlarına ve halka yönelik eğitimler verilerek düzenli periyotlarda eğitimlere devam edilmektedir. 2017 verilerine göre Türkiye ortalaması %24,9 a kadar gerilemiştir. Edirne İlimiz %16,05 antibiyotikli reçete oranıyla Türkiye birincisi olmuştur.

Devlet politikası haline gelen “GEREKSİZ ANTİBİYOTİKLE SAVAŞ” ta Edirne ili olarak üzerimize düşeni yaparak bundan sonraki süreçte bu oranı korumayı ve daha da düşürmeyi hedefliyoruz.

İlimizin bu başarısında emeği geçen tüm hekimlerimize duyarlılıkları ve Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörlüğümüze özverili çalışmalarından dolayı teşekkür eder, başarılı çalışmaların devamını dilerim.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

kapak.png