Edirne’de “Ağız Sağlığınız İçin Yolları Aştık Kapınıza Ulaştık “İsimli Proje İle Köylerimize Ağız Ve Diş Sağlığı Taramaları Yapılıyor
27 Temmuz 2018

Edirne İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Edirne Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi tarafından  “Ağız Sağlığınız İçin Yolları Aştık Kapınıza Ulaştık “isimli proje Trakya Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilmiş ve 16 Eylül 2016 tarihi itibari ile uygulama aşamasına geçilmişti, 01 Eylül 2017 tarihinde proje başarı ile tamamlanmıştır.

Lalapaşa Demirköy’de ki program, Lalapaşa Kaymakamı Şenol ÖZTÜRK, Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz KALKAN,  Trakya Kalkınma Ajansı Edirne Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Bahar MANAV, Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Kamil Sani ÖNGÖREN, Edirne Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Alparslan BÜLBÜL,Edirne Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Müdürü Ataman ALKAN, Lalapaşa İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Zafer UYĞUN, Lalapaşa Demirköy Muhtarı Önder KABATAŞ ve Demirköy sakinlerinin katılımı ile gerçekleşmiştir.

“Ağız Sağlığınız için Yolları Aştık Kapınıza Ulaştık” projesinin öncelikle Edirne İl genelinde köylerde yaşayan engelli bireylere, 65 yaş üstü bireylere ve çocuklara ulaşmayı hedeflemiştir.

Özellikle ağız sağlığı yönünden yüksek risk grubunda bulunan engelli bireylerin tedavi süreçleri de sağlıklı bireylere göre daha zahmetli olmakta ve uzun sürmektedir. Bu nedenle düzenli kontrollerin ve koruyucu ağız ve diş sağlığı uygulamalarının önemine vurgu yapan yetkililer “Engelli bireyleri ev ortamlarından alıp araca bindirmek ve sağlık merkezine getirmek birey için travma ve ajitasyona neden olmakta, aile içinse zahmetli ve sıkıntılı bir sürecin yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle ana hedefimiz onlara ulaşmaktır. Söz konusu hizmet ile ilgili, bilgi almak ya da talep, öneri ve istekleri iletmek için Edirne Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimiz aranabilir.

Merkezde yer alan bir diş polikliniğindeki tüm tıbbi donanıma sahip olan mobil diş polikliniğinde muayene ile birlikte gerekli olması durumunda dolgu tedavisi, kanal tedavisi, diş çekimleri, diş protez uygulamaları, koruyucu uygulamalar kapsamında flour fissür uygulamaları da gerçekleştirilebilmektedir.

Ağız ve diş sağlığı problemlerinin dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok yaygın görülen bir halk sağlığı sorunu olduğundan, koruyucu önlemlerin alınmasının gerekliliği göz önüne alınarak proje kapsamında çocuklara yönelik bilinçlendirme faaliyetleri de planlanmış ve toplam 392 çocuğa,  farkındalık eğitimleri verilmiştir.  Altmış beş yaş üstü 141 bireye, 52 Engelli birey ve ailesine ağız ve diş sağlığı konusunda eğitim verilmiştir.

Engellilere sunulan hizmetlerin etkinliğine katkı sağlamak için “Engelli Bireylerle İletişim”  konulu eğitim tüm personele yönelik olarak gerçekleştirilmiş ve 47 personelin katılımı ile tamamlanmıştır.

Diş hekimi, diş teknisyeni ve şoförden oluşan üç kişilik bir ekibin görev aldığı gezici hizmet sunumunda Proje kapsamında; 4 okul, 17 Kur’an Kursu, 5 huzurevi, 8 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezi 35 ilçe/köye gidilmiştir. Bu ziyaretler sırasında 313 engelli birey, 665 çocuk,438 yetişkin, 231 altmış beş yaş üstü birey olmak üzere 1647 kişiye ulaşılarak ağız ve diş sağlığına yönelik muayene ve tedavi hizmeti ulaştırılmıştır.

Proje sonrasında ise; Ağız Diş Sağlığı Merkezinden oluşan 3 kişilik ekip ile Edirne Merkez, Havsa, Meriç, Lalapaşa, Uzunköprü ve Süloğlu olmak üzere 6 ilçeye gidilmiş ve bu ilçelere bağlı 52 köye mobil araç ile ziyaret gerçekleştirilmiştir.

Proje Başladığından bu güne kadar toplam 2522 kişiye hizmet sunumu yapılmıştır.

Projenin ortaya çıkmasında öncülük eden, projede çalışmak için gönüllü olan Diş Hekimi Mustafa ERTEKİN konuşmasında; “Bugüne kadar vermiş olduğumuz hizmetten köylerdeki vatandaşlarımızın memnun olduklarını görüyoruz. Köylerde yaşayan vatandaşlarımızın sağlık hizmeti almak için şehire gelmeleri genelde zor oluyor. Tarım ve hayvancılıkla uğraştıkları için tedavi amacıyla şehire gelmeleri iş gücü kaybına, ekonomik yönden sıkıntılara neden oluyordu. Ekibimle beraber proje üzerinde hazırlandık ve Trakya Kalkınma Ajansına sunduk. Projemiz onaylandı ve projemize paydaş oldular. Proje için Ağız ve diş Tarama Aracını aldık ve aracımızla köyleri dolaşıyor Ağız ve diş sağlığı merkezimizde yapılabilecek bütün işlemleri aracımızda yapabiliyoruz. Aracımızda tüm cihazlarımız mevcut. Aracımızda dolgu tedavisi, kanal tedavisi, diş çekimleri, diş protez uygulamaları, koruyucu uygulamalar kapsamında flour fissür uygulamalarını gerçekleştiriyoruz. Köyde yaşayan vatandaşlarımıza hizmet etmekten onur duyuyoruz.” dedi.

Edirne Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Alparslan BÜLBÜL; Diş Hekimimiz Mustafa beyi bu projede gönüllü çalışmasından dolayı tebrik ediyorum. Gerçekten büyük bir projede çalışıyor. Maddi değerinin yanında manevi değeri büyük bir projedir. Edirne ilimizde ki tüm köylere aracımız gitmektedir. Köyde diş taraması herkese yapılıyor. Ağız Diş Sağlığı Merkezi olarak istiyoruz ki, Ağız Diş Sağlığı Merkezimizdeki tüm hizmetten ulaşamayan vatandaşlarımız da faydalansın istiyoruz. Bunu göz önüne alarak bu çalışmayı başlattık. Bu proje iki yıldır sürüyor ve biz bu taramanın yıllarca sürmesini sağlayacağız. Ağız ve Diş Sağlığı süreklilik isteyen bir hizmettir. 6 ayda veya 8 ayda bir sürekli kontrollere gidilmesi gerekiyor. Köylerdeki vatandaşlarımız bu sürekliliği sağlayamadığı için bu hizmette bu sorunu ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Bu projede önceliğimiz engelli bireylere, 65 yaş üstü bireylere ve çocuklardır. Ama sınırlama yapmadan tüm vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz.” Dedi.

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Ali Cengiz KALAKAN’ın konuşması; Sağlık Bakanlığımızın hizmetlerinin ne seviyeye geldiğini görmekten hepimiz büyük bir gurur duyuyoruz. Sağlık hizmetlerimize ulaşamayacak olan köylerde yaşayan engelli bireylerimize, 65 yaş üstü bireylerimize, çocuklarımıza ve çeşitli sebeplerle sağlık tesislerimize gelemeyen hastalarımıza Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizde hangi hizmet veriliyorsa mobil aracımızda da aynı hizmeti sunmaktan İl Sağlık Müdürlüğü olarak gurur duyuyoruz. Bu projede bize paydaş olan Trakya Kalkınma Ajansımıza, Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze, Edirne Otizm Derneğine, Edirne Bedensel Engelliler ve Ailelerini Koruma Yardımlaşma Derneğine ve bizimle birlikte bu projeyi bugüne kadar getiren Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimimize, İdari ve Mali Hizmetler Müdürümüze, değerli diş hekimlerine, yardımcı sağlık personellerine, şoföründen temizlik elemanına kadar hepsine çok teşekkür ediyorum. “Devlet, millet el ele.” perspektifinden hareket etmenin güzel bir örneğini sergiliyoruz. Burada muhtarımız köy sakinlerimiz bu projeye gönülden destek veriyorlar. Işıl ışıl olan gözleri görünce biz daha fazla çalışma heyecanı duyuyoruz.” dedi.

Lalapaşa Kaymakamı Şenol ÖZTÜRK konuşmasında; Arkadaşlarımız proje ile ilgili genel teknik boyutu anlattılar, bende genel bir çerçeve ile konuşmayı tamamlamak istiyorum. Ecdadımızın bir sözü var “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”. Yani ecdadımız bile sağlıklı bir nefesi yeri geliyor devletine feda ediyor. Dolayısıyla bizim için çok çok önemli bir konu bu. Yine aynı şekilde sağlık konusunda bir araştırma okudum. Dünyada 20 ülkede sağlık hizmetlerinden memnun olanların araştırılması yapılmış. Bu araştırmada 20 ülkeden ülkemiz birinci oluyor. Sadece 100 kişiden 3 kişi memnun değil. Bugün bu projeye baktığınızda köydeki vatandaşlarımız ile konuştuğumuzda memnuniyeti görüyoruz. Bu projede emeği geçen herkesse teşekkür ediyorum.” dedi.

Trakya Kalkınma Ajansı Edirne Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Bahar MANAV konuşmasında; Trakya kalkınma Ajansı olarak Türkiye’de böyle bir proje örneğinin ilkinin Trakya bölgesinde gerçekleştirilmesi bizim içinde çok büyük bir mutluluk. Edirne İl Sağlık Müdürlüğü ve Edirne Ağız Diş Sağlığı Merkezimize projenin sürdürebilirliğinin sağlanması açısından da ayrıca teşekkür ederiz. Bölgede genel olarak projelerin atıl olarak kalması bizim için en büyük sorundur ama böyle bir projenin değerlendirilip il genelinde tüm köylere sirayet etmesi bizim için çok büyük bir mutluluk. Aracı olduğumuz için çok teşekkür ediyoruz. Aynı zamanda projedeki tüm kurumlara da emeği geçen herkese de teşekkür ediyoruz.

Lalapaşa Demirköy Muhtarı Önder KABATAŞ konuşmasında; “Edirne İl sağlık Müdürlüğüne, Edirne Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimize Diş hekimimiz Mustafa beye ve Trakya Kalkınma Ajansına köyüm ve şahsım adına çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsın diş aracı diyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından köydeki vatandaşlarımıza taramalar yapılmış, protez kalıpları alınmış ve daha önce ölçümleri alınmış vatandaşımıza diş protezleri teslim edilmiştir. 

 • _DSC0052.JPG
 • _DSC0056.JPG
 • _DSC0058.JPG
 • _DSC0060.JPG
 • _DSC0065.JPG
 • _DSC0066.JPG
 • _DSC0068.JPG
 • _DSC0070.JPG
 • _DSC0073.JPG
 • _DSC0077.JPG
 • _DSC0078.JPG
 • _DSC0081.JPG
 • _DSC0087.JPG
 • _DSC0090.JPG
 • _DSC0092.JPG
 • _DSC0094.JPG
 • _DSC0099.JPG
 • _DSC0108.JPG
 • _DSC0114.JPG
 • _DSC0116.JPG
 • _DSC0119.JPG
 • _DSC0122.JPG
 • _DSC0128.JPG
 • _DSC0145.JPG
 • _DSC0150.JPG
 • _DSC0153.JPG
 • _DSC0157.JPG
 • _DSC0162.JPG
 • _DSC0165.JPG
 • _DSC0169.JPG